Belenyúl a kormány a beruházásösztönzési szabályokba: több pénzt kaphatnak az energiatermelők

Belenyúl a kormány a beruházásösztönzési szabályokba: több pénzt kaphatnak az energiatermelők

Lényeges pontokon tervezi módosítani a kormány a beruházásösztönzési célelőirányzat felhasználási szabályrendszerét, lényegében az egyedi kormánydöntéssel (ekd) adott támogatások kereteit, így például több pénzt tervez adni az energiatermelési kapacitások megerősítésére, hogy az energiaválság kihívásaira, illetve a betelepülő cégek növekvő energiaigényére jobb válaszokat tudjon adni – rajzolódik ki a kormány társadalmi egyeztetésre kirakott jogszabálymódosítási tervéből.

Az ország  szupergyára épül Borsodban: még Budapestről is vonzó a szakembereknek

Az ország szupergyára épül Borsodban: még Budapestről is vonzó a szakembereknek

A Mol vegyipari transzformációjának zászlóshajója lesz az a jövőre elkészülő, több üzemet magába foglaló komplexum, amelynek jelenleg is zajló építkezésén csaknem háromezer munkás dolgozik. Ez sokat elárul a beruházás nagyságáról, de még ennél is árulkodóbb mutató, hogy a tervek szerint a nagyjából egy év múlva induló poliol-üzem az európai gyártás 10-15 százalékának megfelelő mennyiséget fog kitermelni évente. De hogy hogyan biztosítják a működéshez szükséges több száz szakembert, miért éppen a poliéter poliol gyártás mellett tört lándzsát a Mol-csoport vezetősége, és mi készül egyáltalán ebből a vegyipari alapanyagból, arról a helyszínen tájékozódott a Portfolio.

600 milliót ad a duális képzéshez a Mercedesnek a kormány, de miért?

Több mint 600 millió forint értékben részesül költségvetési forrásból a Mercedes Benz Manufacturing Hungary Kft. tanműhelyre fordítható támogatásban a nemzetgazdasági miniszter egyedi döntései alapján. A fejlesztés célja a szakképzésben résztvevők számának növelése, eleget téve a munkaerőpiac elvárásainak a térségben.

Már közel 3000 diák tanul duális képzésben

A magyarországi duális képzésben a 2012-es indulás 440 hallgatójához képest idén már 2990-en kezdték meg tanulmányaikat - mondta el Ailer Piroska, a kecskeméti Pallasz Athéné Egyetem intézményvezetője egy szakmai konferencián.

Rugalmasabbá kellene tenni a duális képzést

Rugalmasabbá kell tenni a duális képzés szabályozását, a vállalatok bekapcsolódása érdekében kézzel fogható ösztönzőket kell beépíteni a rendszerbe - olvasható az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) által a duális képzés sikerességének növelésére kidolgozott javaslatcsomagban, amelyet a szövetség kedden juttatott el az MTI-nek.

Nemzetközi híre lett a magyar duális képzésnek

Nemzetközi figyelmet kapott az a duális képzés hatékonyságát vizsgáló tanulmány, amelyet annak szerzője, Horn Dániel oktatásgazdász, tavaly a Portfolio oldalán is publikált. Az MTA-KRTK kutatója arra a következtetésre jutott, hogy Magyarországon egyáltalán nem növeli a szakiskolás diákok munkaerő-piaci elhelyezkedésének esélyét a cégeknél való tanonckodás. Horn abban látja a fő problémát, hogy a magyar szakiskolai szakképzés, illetve ezen belül a tanoncképzés képtelen kielégíteni a piaci munkaadói igényeket. Úgy véli, inkább kellene a tanulók alapkészségeinek növelésére fordítani az erőforrásokat, semmint a duális képzés magyarországi fejlesztését erőltetni.

Az építőipart is jelentős munkaerőhiány sújtja

Az építési piac elmúlt két évi bővülése felszínre hozta az építőipari szakmunkáshiányt, illetve a képzés hiányosságait - hívta fel a figyelmet az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).

Ettől izgalmas a mérnöki munka

Magyarországon az elmúlt bő két évtizedben nem csak autóipari összeszerelő- és gyártóüzemek, hanem komplex fejlesztőközpontok is létrejöttek. Ezek tevékenysége nem az előre legyártott alkatrészek összeszereléséből áll, hanem "üres papírról", azaz üres képernyőről indulva a gyártás előkészítéséig minden kutatási, fejlesztési, tervezési fázis megtalálható náluk. Fejlesztőmérnöknek azonban nem "születik" az ember, hanem olyan kompetenciák birtokában válhat azzá, amit elméleti és gyakorlati tanulmányok során szerezhet meg. Erről is, de az utcai- és versenymotor tervezés közötti különbségről is szó esett a Hanula Barnával folytatott beszélgetés alatt, aki korábban részt vett a Bugatti Veyron 1001 lóerős motorjának fejlesztésében. Jelenleg a győri Széchenyi István Egyetem Audi Hungaria Járműmérnöki Karának dékánja és a motorfejlesztésben szerzett tapasztalatait immár oktatóként adja át a fiatal mérnök-hallgatóknak.

Stratégiai bázis Hatvanban

A tavalyi alapkőletétel után 2015. április 13-ánünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit a 170 millió forint összegű beruházásból felépült Tréning Központ, a Robert Bosch Elektronika Kft. hatvani telephelyén.

Hol tanulnak a magyar inasok?

2013 végére már 50 ezer olyan diák volt Magyarországon, aki valamilyen vállalatnál tanulószerződéssel gyakorlati képzésben vehetett részt. Ilyen szerződést jellemzően olyan vállalat köt a diákokkal, amely közepes- vagy nagyvállalat, magyar tulajdonban van, az iparban tevékenykedik és a Közép-magyarországi Régióban található. Egyebek mellett ez derült ki az MKIK GVI elemzéséből.

Mennyit nyernek a kkv-k a duális képzéssel?

A felsőoktatási hallgatók a diákévek alatt szerzett munkatapasztalat és vállalati ismeretek miatt, az őket alkalmazó cégek pedig a betanítás költségei miatt előnyös a most szeptembertől országos elinduló duális képzési rendszer - írja a Napi Gazdaság.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Érdekes időpontban kaphatnak
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.